جستجو در آرشيو اخبار
کلمه کلیدی
:
 از 
 تا  
 
تاریخ : دوشنبه 18 بهمن 1389     |     کد : 1

نور پردازي به مثابه يك دانش تخصصي

نور پردازي همواره به عنوان عنصري در جهت رفع نيازهاي روحي و جسمي انسان مطرح بوده است. از ديدگاه اعتقادي در تمام اديان، نور داراي جايگاه و ارزش والايي است و تعبيري از صداقت، حقيقت و منشاء حضور خداوند تلقي مي شود اين بينش در اسلام و در آيه ي 35 سوره نور كاملاً نمايان است: ((الله نورالسموات و الارض)).
نور پردازي به مثابه يك دانش تخصصي

نور پردازي همواره به عنوان عنصري در جهت رفع نيازهاي روحي و جسمي انسان مطرح بوده است. از ديدگاه اعتقادي در تمام اديان، نور داراي جايگاه و ارزش والايي است  و تعبيري از صداقت، حقيقت و منشاء حضور خداوند تلقي مي شود اين بينش در اسلام و در آيه ي 35 سوره نور كاملاً نمايان است: ((الله نورالسموات و الارض)).


امروزه رشد و توسعه ي تكنولوژي در نور پردازي و بروز خلاقيت در اين زمينه، استفاده از نور را در عرصه هاي مختلف فراهم كرده است ماهيت نور پردازي برخوردار از دو جنبه هنري و فني است جنبه ي هنري داراي رويكرد طراحي فضاهاي مختلف جهت خلق زيبايي و جنبه ي فني آن نيز داراي رويكرد استفاده بهينه از تكنولوژي هاي نوين است.
تغييرات ايجاد شده در زمينه نور پردازي در دهه هاي اخير چنان سريع و رو به تكامل بوده كه امروزه نورپردازي به عنوان يك دانش تخصصي تلقي مي شود . به رغم اهميت نور پردازي در معماري و فضاهاي شهري در ايران ، اقدام جدي در زمينه نورپردازي صورت نگرفته است در حالي كه نور پردازي موجب احياي زندگي شبانه در شهر مي شود لذا عدم توجه به اين موضوع، عدم حضور شهروندان در طول شب در فضاهاي شهر را موجب مي گردد.
در سالهاي اخير در شهر تبريز نيز، اقدامات موثر و مفيدي در جهت نورپردازي اماكن شهري صورت گرفته لذا آنچه به نظر مي رسد لزوم توجه ويژه به فضاها و اماكن و نمادهاي مشهور تبريز بزرگ ، همچون مسجد كبود ، مقبره الشعرا ، عمارت شهرداري تبريز ، ارك تبريز، عمارت ائل گولي، و ... مي باشد . اماكني كه به محض شنيدن نام زيباي تبريز تصوير آنها در ذهن هر ايراني تداعي ميگردد. و هر مسافري كه به تبريز سفر مي كند چه از داخل كشور و چه از خارج كشور ،‌يقيناً از از اماكن مذكور ، چندين مورد را در برنامه ي بازديد خود گنجانده است . فلذا با اين توضيح ، اولويت دادن به نور پردازي اماكن فوق الذكر و تخصيص بودجه بيشتر به آنها در مقايسه با پروژه هاي اجرا شده در سطح شهر  در خور شايسته مي باشد.
همچنين به دليل حساسيت و اهميت فراوان اماكن ياد شده ، بها دادن به كيفيت اجناس و محصولات به كار رفته در پروژه ، طول عمر پروژكتورها و محصولات و ميزان گارانتي آنها دقت در طراحي ها ي فني و هنري ، ظرفيت در نصب و اجرا ،‌گرد آوري مستندات فني اجراء  و آرشيو آنها خالي از لطف نمي باشد.
اميد است با نور پردازي تخصصي بناي تاريخي عمارت شهرداري تبريز به عنوان نماد شهر و شهرداري تبريز ، موجبات زيبايي هر چه بيشتر تبريز كهن بيش از پيش فراهم گردد. در اين راستا زيبا سازي شهرداري تبريز با بهره گيري جمعي از متخصصان زبده و بر جسته كشور در تمامي تخصص هاي فني و هنري لازم براي دانش مختص نورپردازي در مجموعه خود گرد هم آورده و مصمم بر اين است كه در آينده نزديك با اجراي پروژه نور پردازي عمارت شهرداري بر زيبايي اين بناي تاريخي بيافزايد.


مدیر وب سایت