جستجو در آرشيو اخبار
کلمه کلیدی
:
 از 
 تا  
 
تاریخ : دوشنبه 11 شهريور 1398     |     کد : 1567

هنرمند مجسمه ساز تبریزی در کارگاه آموزشی ساخت سردیس مفاخر آیینی,

سرآغاز فصلی جدید درهنر مجسمه سازی تبریز

خمیرهای مجسمه سازی، کم کم بر روی پایه می نشینند تا با چرخش انگشتان هنرمند مجسمه ساز، شکل بگیرند و تجسم انسانی باشند که یادها و خاطره ها را در حماسه حسینی، عطرآگین کرده اند.

دومین روز کارگاه آموزشی ساخت سردیس مفاخر وشعرای آیینی تبریز، با فعالیت و جدیت هنرمندان آغاز شده و سردیس های مشخص شده برای هر هنرمند، آرام آرام در حال  شکل گیری است. حضور 14 هنرمند مجسمه ساز البته که بر رونق این کارگاه افزوده و در عین حال، حال و هوای آیینی و موضوع مذهبی آن، فضا را متناسب با دهه اول محرم روحانی کرده است.
در اثنای این کارگاه، صحبتی داشتیم با فرناز حقیقت پرست، مجسمه ساز جوان تبریزی که مدت قریب به یک دهه است در این زمینه کار می کند. وی پیش از مجسمه سازی، نقاشی را به طور جدی آموخته و در کنار آن، هنر دوم خود، یعنی مجسمه سازی را پیشه کرده است.

وی در قبال سوال ما که برگزاری کارگاه های آموزشی چه تاثیری در رشد و  اعتلای هنرمجسمه سازی دارد؛ می گوید: "شهرداری تبریز با محوریت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، در این طرح ساخت تندیس شعرایی را در صدر کار قرار داده که برای بزرگترین واقعه تاریخ اسلام شعر گفته اند و رشادتهای آنان را در قاب کلمات به تصویر کشیده اند؛ این حرکت، یعنی تعیین این موضوع، برای اولین بار در تبریز و حتی سطح کشورمطمئنا تاثیر قابل توجهی درمعرفی تبریز و همچنین جلب نظرعموم جامعه نسبت به هنر مجسمه سازی خواهدداشت." 
حقیقت پرست، برای ساخت سردیس شاعر توانای اهل بیت، حجت الاسلام نیر تبریزی انتخاب شده و امیدوار است بتواند اثری زیبا و در خورشأن این شاعر بزرگوار و همچنین جایگاه تبریز خلق کند.

طاهروثوق، دیگر هنرمند مجسمه ساز است که نزدیک به دو دهه در این حوزه در رشته مجسمه های سنگی فعالیت داشته است. به نظر وی، هنر مجسمه سازی در تبریز مهجور مانده و عموم جامعه نیز چندان استقبالی از این هنر نمی کنند؛ با اینهمه نباید دست از همت شست و کاری نکرد؛ هم چنانکه سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز در هر فرصتی فرصتی را برای این هنرمندان مهیا می سازد و آثار هنری این عزیزان را در جای جای شهر به تماشا می گذارد.
وثوق در خصوص انتخاب این موضوع برای کارگاه آموزشی فوق نیز می گوید: "این امر نشان از نکته سنجی و ظرافت فکری دارد؛ چرا که موضوعات مذهبی برای مردم تبریز همواره در اولویت بوده و این بار، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری آمیزه ای از هنر و مذهب را تقدیم این شهر و شهروندان متعهد آن نموده است. این اقدام می تواند نوعی فرهنگ سازی نیز تلقی شود تا به واسطه آن، دوستداران اما حسین (ع) و عزاداران اهل بیتش، شاعران اشعاری را که یک عمر در سوگ او خوانده و همراه با آن گریسته اند، بشناسند." 

این هنرمند با سابقه، اقداماتی این چنین را وظیفه دیگر نهادهای فرهنگی میداند و اضافه می کند: "بار اصلی این برنامه های هنری وآیینی وظیفه اصلی شهرداری نیست؛ با اینهمه این مجموعه در کنار دیگر وظایف خدماتی و عمرانی خود، مسائل فرهنگی و هنری را نیز از نظر دور نداشته است که ما نیز به نوبه خود ازشهرداری تبریز و به ویژه از سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تشکر می کنیم."
 

گزارش از: خاطره میرزایی


 


مدیر وب سایت